Basic information

ITF History

11 Apr 1955

Taekwon‑Do was introduced by Gen. Choi Hong Hi.

22 Mar 1966

International Taekwon‑Do Federation (ITF) was inaugurated in Seoul, South Korea. The founding members were national associations of Vietnam, Malaysia, Singapore, West Germany, the United States, Turkey, Italy, Egypt and South Korea.

Jan 1972

ITF Headquarters were moved to Toronto, Canada. Gen. Choi Hong Hi fled to Canada due to the political discord with South Korean President and Government of military dictatorship at that time and to facilitate the spread of Taekwon‑Do to the whole world.

1985

ITF Headquarters were moved to Vienna, Austria, to help the spread of Taekwon‑Do in the Eastern Bloc.

15 Jun 2002

Gen. Choi Hong Hi, the Founder of Taekwon‑Do and 1st ITF President, passed away.

22 Sep 2002

Prof. Chang Ung, IOC member, was elected 2nd ITF President.

26 Aug 2015

Master Prof. Ri Yong Son was elected 3rd ITF President.